^ بازگشت به بالا
دانلود english 4 you آموزش یوگا به زبان فارسی آموزش زبان english today
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 6 , از مجموع 6

نحوه ساخت باكس براي ساب

این موضوع با عنوان نحوه ساخت باكس براي ساب , بخشی از سایر مسایل خودرو است. موضوع; آموزش ساخت [لینکها فقط برای اعضا نشان داده می شود. ] برای ساب و کار با برنامه WinISD :icon_pf2 (52): ...

Comodo Firefox Windos8 IR-TCI

Icon7y نحوه ساخت باكس براي ساب

آموزش ساخت[لینکها فقط برای اعضا نشان داده می شود. ] برای ساب و کار با برنامه WinISD :icon_pf2 (52):

--------------------------------------------------------------------------------

خوب اول از همه اینکه میتونید این برنامه رو از لینک زیر دانلود کنید:

[لینکها فقط برای اعضا نشان داده می شود. ]

این برنامه داخلش یه سری سابها رو داره که خیلیاشون خیلی قدیمی هستن و کلا کامل نیستن

شروع کارمون به این شکل هست که من یه ساب 306c پایونیر خریدم که داخل جعبش یه کاتالوگ داره و یه سری از پارامترهای الکتریکی و مکانیکی یا Thiele-Small Parameters رو توش نوشته:

شما وقتی که برنامه رو باز میکنید باید روی new project کلیک کنید بعد روی دکمه new کلیک میکنید تا ساب جدیدمون رو به برنامه بشناسونیم

از صفحه ای که باز میشه به نام Driver Editor منوی general مربوط به مدل و برند اسپیکر هست.

از صفحه دوم parameters شما باید دونه دونه پارامترهارو وارد کنید.

دقت کنید که این پارامترها همه با هم رابطه دارن مثلا Qts از رابطه QES و QMS حاصل میشه و برنامه قادر به محاسبه این پارامترها هست پس شما لازم نیست که همه پارامترها رو وارد کنید.

از بین همه پارامترها باید این پارامترهارو وارد کنید:
    Qes - Qms - Fs - Vas - Mms - Bl - Xmax - Pe - Voicecoils - connections

بقیه پارامترهارو خود برنامه محاسبه میکنه.

توی عکس پارامترهای سبز اونهایی هست که من وارد کردم و آبی ها اونهایی هست که برنامه حساب کرده:

بعد از اینکه تموم شد save رو میزنیم و بعد close بعد دوباره new project رو میزنیم و اینبار ساب 306 داخل لیست اومده بعد از انتخاب next رو میزنیم دوباره next اینجا نوع باکسی که میخوایم طراحی کنیم رو مشخص میکنیم بعد next بعد finish رو میزنیم.

خوب الان یه صفحه باز شده که بالاش چند تا منو داره اگه روی box بزنیم میتونیم حجم باکس و فرکانس تیون رو وارد میکنیم و اگه روی vent کلیک کنیم میتونیم نوع پورت و سطح مقطع رو مشخص کنیم و برنامه خودش طول پورت رو به ما میده

توضیح اینکه اگه نوع پورت رو دایره ای یا round port انتخاب کنیم فقط لازمه که قطر پورت رو مشخص کنیم و اگه از پورت مربعی یا slot port استفاده کنیم باید عرض و طول پورت رو وارد کنیم.

از بالا در قسمت signsl میتونیم توان موثر(Rms) ورودی رو که میخوایم به اسپیکر بدیم مشخص کنیم.

اگه به قسمت EQ/Filter بریم میتونیم ف یلترهامون رو انتخاب کنیم که واجب ترینشون ف یلتر ساب سونیک هست که بوسیله HPF میتونیم انتخابش کنیم.

این از پارامترها:

اینم عکسی که مشخصه که بعضی پارامترهارو من وارد کردم و بعضی رو برنامه محاسبه کرده:

خوب بریم سراغ نمودارها:

اولین نموداری که به نظر من بیشترین اهمیت رو داره نمودار Cone excurtion هست. اگه این نمودار رو نگاه کنید یه خط قرمز داره که اون لیمیت ما هست و ما نباید از اون خط بگذریم.

این نمودار در واقع نشون دهنده مقدار بالا پاینن رفتن دیافراگم هست که به excurtion معروفه.

نکته اینکه هر چه اسپیکری excurtion بیشتری داشته باشه کیفیت بهتر و دیستورشن کمتری داره و علاوه بر اون وات بیشتری رو میتونه تحمل کنه.

مثلا من یه باکس پورتد 60 لیتری با فرکانس تیون 32 هرتز رو در نظر دارم و به عنوان ورودی میخوام 400 وات رو به 306 بدم. میبینید که نمودار به شدت از مرز لیمیت گذشته در واقع اگر این باکس رو بسازید و بخواید 400 وات به ساب توان بدید به شدت صدا دیستورت میشه و نمیتونید ولوم رو بالا ببرید و این به خاطر وجود[لینکها فقط برای اعضا نشان داده می شود. ] خیلی پایین هست که ساب داره اجرا میکنه. حالا ما باید یه جوری از شر این فرکانسهای پایین خراب راحت شیم. اکثر آمپهای مونو یه ***** به نام ساب سونیک ***** دارن که در واقع همون HPF هست ولی رنج فرکانسی پایینی داره مثلا 15-40 هرتز. این ***** به ما کمک میکنه تا این فرکانسهای پایین رو ما تا جایی تضعیف کنیم که دیگه صدای ما رو خراب نکنه.

برای این کار از قسمت EQ/Filter روی HPF فرکانس مثلا20 هرتز رو انتخاب میکنیم و این ***** رو Add میکنیم. میبینیم که خیلی نمودار به لیمیت نزدیک شده ولی هنوز زیر خط لیمیت نیومده این دفعه روی HPF کلیک میکنیم و Modify رو میزنیم و 20 رو به 30 تبدیل میکنیم. همون طور که میبینید خیلی نمودار به لیمیت نزدیک شده حالا باید اینقدر با حجم و فرکانس تیون و این ***** و توان ورودی بازی کنید تا نمودار زیر لیمیت بیاد.

نکته این که ***** ساب سونیک باید بیشتر از 2 هرتز زیر فرکانس تیون باشه مثلا اینجا که فرکانس تیون من روی 32 هست بهتره ***** رو بالای 30 نیارم.

خوب نمودار بعدی نمودار Air Velocity هست که مشخص کننه حجم هوای تبادلی از پورت هست این نمودار هم یه لیمیت داره که توی نرم افزار به صورت خط نیست ولی باید یادمون باشه که این نمودار بهترین وضعیتش زیر 18 متر بر ثانیه هست و اگه زیر 18 نتونستین بیارین دیگه بالای 30 یا نهایت بالای 40 نرین البته بالای 30 که برین پورتتون صدای پپ پپ میده و کیفیت صدا رو شدیدن پایین میاره.

حالا چطور این نمودار رو پایین بیاریم. قبلا گفتم که یه قسمتی به نام vents هست که از اینجا مقطع پورت تعداد پورت و عمق پورت مشخص میشه. باید اینقدر مقطع پورت رو کم و زیاد کنین تا هم عمق پورت زیاد بلند نشه و هم نمودار پایین بیاد.

نمودار مهم دیگه نمودار Group Delay هست. این نمودار همون طوری که از اسمش معلومه تاخیری هست که صدا نسبت به بقیه اسپیکرها میتونه داشته باشه و به ساب مربوط نیست بلکه به طور مستقیم با حجم و فرکانس تیون باکس ارتباط داره.این نمودار هر چی فلت تر باشه کیفیت صدا بهتر میشه. اگه واقعا میخواین بدونین فلت یعنی چی یه باکس سیلد طراحی کنید تا ببینید که نمودار توی سیلد و پورتد چه قدر با هم فرق دارن.

نمودار های دیگه ای هم هست مثل spl که شدت صداتوی رو توی پیک خودش و توی فرکانسهای مختلف نشون میده. یا ماکزیموم پاور که نشون میده توی چه فرکانسی ماکزیموم پاور رو میتونین داشته باشن و یا افت های توان رو نشون میده.

بقیه نمودار ها هم هر کدوم مربوط به یه چیزن که هر کی کنجکاو بود بپرسه اگه بدونم میگم. ولی عمده نمودار ها همینها بودن
    منبع :پرشين تيونينگ
    5 کاربر از این پست تشکر کرده اند : Airking,mehrdad_60,reza_54,viunj,رضا1234567

Avast Internet-Explorer Windows-XP IR-TCI

با سلام خدمت اساتید محترم
    من چند روزی که یدونه سیستم خریدم که به شرح زیر میباشند:
    ساب 3011 کنوود
    باند 718 کنوود
    آمپ 5300 پایونیر برای ساب
    آمپ 5203 کنوود برای باند
    پخشم هم 6850 البته پخش را داشتم
    وماشینم هم پراید صندوق دار هستش ساب را هم می خوام بذارمش توی باکس اگه من رو توی ساختن ساب راهنمایی کنید خیلی خیلی ممنون میشم.

salam aleyk

کسی نیست؟

من می خوام یه باکس واسه kicker L7 بسازم فقط حجم باکسو می خوام با مقدار پشم شیشه ای که باید توش باشه من دارم خرجش می کنم این تن بمیره اندازه ها رو دقیق دقیق بگین

سلام
    خسته نباشید .
    بنده حتماً تا چند روز آینده جواب شما دوستان عزیز را می دهم .
    با تشکر
    2 کاربر از این پست تشکر کرده اند : ★ سحربلا ★,رضا1234567